Leczenie

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia to przełomowy moment w życiu alkoholika. Decyzja ta to pierwszy krok na długiej i wyboistej drodze prowadzącej do trzeźwości. Od jej podjęcia życie alkoholika zmienia się całkowicie. Część osób nie radzi sobie z powrotem do normalnego życia, dlatego należy wspierać osoby walczące z nałogiem. Osoba obdarzona pomocą będzie silniejsza w swoim postanowieniu.

Wśród metod leczenia alkoholizmu znana jest terapia awersyjna. Jej głównym założeniem jest wywołanie negatywnych skojarzeń z alkoholem. Terapia esperal ta często jest wspierana farmakologicznie poprzez zaaplikowanie choremu leku z disulfiram. Najpopularniejszym lekiem z tą substancją jest esperal. Lek aplikuje się podskórnie w formie wszywki alkoholowej. Disulfiram w połączeniu z alkoholem wywołuje nieprzyjemne objawy, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Obawa przed wystąpieniem tych dolegliwości wspiera abstynencję.

Każda terapia ma również wymiar psychologiczny. W Polsce istnieje wiele wspólnot i grup wsparcia dla osób z problemem alkoholowym. Rozmowa z innymi niegdyś uzależnionymi, działa terapeutycznie i wzmacnia wolę walki z nałogiem. W pomoc uzależnionym często zaangażowane są kościoły, gdzie nie jeden alkoholik nawrócił się i zmienił swoje życie.

Zobacz także: esperal Wrocław

9 votes, average: 5,00 out of 59 votes, average: 5,00 out of 59 votes, average: 5,00 out of 59 votes, average: 5,00 out of 59 votes, average: 5,00 out of 5 (9 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...