Stosowanie esperalu jako uzupełnienia terapii odwykowej od alkoholu stało się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. O jego skuteczności (bądź jej braku) każdy zdaje się mieć własną opinię. Wiele osób nie rozumie jednak działania leku, oczekując od niego zbyt wiele, lub wręcz przeciwnie – zupełnie w niego nie wierząc. Co zatem należy wiedzieć zanim zdecydujemy się na popularną wszywkę? Jakie są najczęściej padające w jej kontekście pytania? Odpowiedzi zostały przygotowane ze specjalistami ośrodka PriMed Esperal Warszawa
Czy esperal jest bezpieczny dla kierowców?
Jak najbardziej. Sam esperal nie ma wpływu na koncentrację czy refleks, dlatego prowadzić można zaraz po zabiegu jego wszycia. Warto jednak pamiętać, iż esperal może powodować ogólne zmęczenie, dlatego prowadź samochód tylko wtedy, gdy faktycznie czujesz się na siłach i nie sprawisz zagrożenia na drodze.
Jakie objawy daje spożycie alkoholu podczas posiadania wszywki?
Najczęściej występującymi objawami reakcji disulfiramu z alkoholem są nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, duszności, pocenie się, pokrzywka, zaczerwienienie twarzy, skoki ciśnienia, tachykardia (czyli przyspieszone bicie serca) oraz nasilony lęk i poczucie strachu przed śmiercią. W niektórych przypadkach odnotowano również ataki drgawek a nawet zawały serca. Co dla pacjenta najgorsze, dolegliwości te mogą utrzymywać się nawet do 10 godzin.
Jakie są konsekwencje spożywania alkoholu podczas leczenia?
Disulfiram może powodować obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia rytmu serca, stąd też długa lista przeciwwskazań dotyczących stosowania leku. Dla osób obciążonych chorobami serca, wątroby, układu oddechowego bądź nerek, reakcja disulfiramu z alkoholem może okazać się bardzo niebezpieczna. W historii stosowania disulfiramu u osób chorych na jedną z chorób znajdujących się na liście przeciwwskazań zdarzały się przypadki ataków serca, padaczki oraz zgonów.
Czy esperal da się dezaktywować alkoholem?
Absolutnie nie. Choć krąży na ten temat wiele plotek, żadna ilość alkoholu nie zniweluje działania disulframu! Każda dawka alkoholu wchodzi w reakcję z lekiem powodując mniej lub bardziej rozległą reakcję organizmu. Dostarczenie ogromnych dawek (które według mitów miejskich miałyby go unicestwić) spowoduje jedynie gorsze samopoczucie i bardziej długotrwałe skutki uboczne, o których mowa wyżej. Spożywanie alkoholu podczas leczenia disulfiramem jest bezwzględnie zakazane i nieprzestrzeganie tej reguły może skończyć się tragicznie.
Jak wygląda usuwanie wszywki z organizmu?
Tabletki esperalu implantowane są podpowięziowo, a więc niemożliwe jest ich samodzielne usunięcie. Nie należy się więc obawiać, ze niepilnowany chory złapie za nóż i wyjmie tabletki lub wydrapie je sobie podczas snu. Tabletki esperalu są wchłaniane przez organizm przez cały czas trwania kuracji. To właśnie z tego względu zaleca się 12 miesięczną abstynencję – choć po 8 miesiącach efekty działania disulfiramu mogą zanikać, całkowitą pewność ich zniknięcia uzyskasz dopiero po roku. Jeśli z jakiegoś powodu zajdzie jednak konieczność wcześniejszego ich usunięcia, należy udać się do chirurga, który wykonywał procedurę ich wszczepienia.
Pojawienie się pytań związanych ze stosowaniem esperalu nie jest zaskoczeniem. Terapia farmakologiczna była do niedawna uważana w leczeniu alkoholizmu za zupełnie nieskuteczną, więc pojawienie się i szerząca się popularność esperalu z pewnością dziwi. Warto przy tym wszystkim podkreślać jednak, iż samodzielnie esperal nie jest w stanie zdziałać wiele w kontekście długotrwałego odstawienia alkoholu. Sam lek działa jedynie hamująco – decyzję o odstawieniu używki należy podjąć świadomie i samodzielnie